بیش از 10 سال به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. مکس بیز یک آژانس مشاوره ارزش محور است.

گالری

اطلاعات تماس

051-12345678

ایران، خراسان رضوی

maxbizz@mail.com

هوش مصنوعی و انقلاب صنعتی چهارم

هوش مصنوعی و انقلاب صنعتی چهارم

فناوری هوش مصنوعی تا چه میزان در هدایت انقلاب صنعتی چهارم سهم دارد؟

هوش مصنوعی با ظرفیت‌های گسترده خود یکی از مهم‌ترین فناوری‌های معرفی‌شده در قرن بیست و یکم است. و فرصت‌های متعددی را برای توسعه صنایع مختلف و هدایت انقلاب صنعتی چهارم به وجود آورده‌است.

به گزارش آنا، تا سال ۲۰۳۵ فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی قرار است باعث افزایش بهره وری نیروی کار شود. و برای ۱۶ صنعت در حوزه‌های مختلف افزایش چشمگیری در تولید به همراه داشته‌باشد. هوش مصنوعی می‌تواند به میزان ۳.۸ تریلیون دلار ارزش افزوده ناخالص تا سال ۲۰۳۵ به بخش تولید اضافه کند که در مقایسه با حالت معمولی کسب و کار‌ها افزایشی ۴۵ درصدی دارد.

استفاده از هوش مصنوعی در صنعت، کنترل کیفیت، کوتاه‌شدن زمان طراحی و کاهش تولید ضایعات را به همراه خواهد داشت. چند سالی است که هوش مصنوعی باعث دگرگونی صنعت در حوزه‌های مختلفی‌ شده‌است. و این تحولات در سال‌های آینده چشمگیرتر خواهد بود.

کاربردهای هوش مصنوعی

یکی از کاربرد‌های هوش مصنوعی در زنجیره تأمین است. تولیدکنندگان اکثراً با یک زنجیره تأمین بزرگ با سفارش، خرید، مواد لازم برای پردازش مختلف سر و کار دارند. مدیریت این موارد به صورت دستی و انسانی زمان زیادی را از نیروی انسانی متخصص می‌گیرد.

به طور مثال تولیدکننده مواد اولیه خود را از دو تولیدی دیگر دریافت می‌کند. پس از مدتی مشکلی در مواد تولیدی یکی از شرکت‌ها دیده‌می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از هوش مصنوعی این مواد را پیگیری‌کرده و محل‌های استفاده‌شده را پیدا کنید تا محصولات به طور کامل اصلاح شوند. البته این مدیریت زنجیره تأمین هوشمند کاربرد‌های متنوع دیگری هم دارد.

در همین رابطه علی اکبر کریمی عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی اظهار کرد: در دنیای فعلی مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند موجب کسب ارزش‌افزوده بیشتر از منابع شود و هزینه کمتری را برای تولید در تمامی بخش‌های اقتصادی به همراه داشته‌باشد، استفاده از سطوح بالاتر فناوری، علم و دانش است و در این میان استفاده از دانش شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند سطوح فناوری بالاتر را در تولید محصولات ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: دقیقا این تحول با انقلاب صنعتی ارتباط دارد. ایران در سه انقلاب صنعتی گذشته حضور چشمگیر نداشته‌است. و با مشکلات ناشی از عدم اجرای آن دست و پنجه، نرم نکرده‌است. اما نباید تصور کرد که هیچ انقلاب صنعتی دیگری در راه نیست. موتور چهارمین انقلاب صنعتی از مدت‌ها پیش روشن شده‌است و ما در میانه‌ انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم. این انقلاب، اقتصاد را دگرگون خواهد کرد و اساس زندگی را تغییر خواهد‌داد.

قانون جهش تولید دانش‌بنیان بستر لازم برای ارتقای سهم دانش‌بنیان‌ها از رشد اقتصادی

وی افزود: در کشور ما سیاستی که در سال‌های اخیر دنبال شده‌است بحث تشویق و توسعه شرکت‌های دانش بنیان بوده‌است. و شاهد هستیم که تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش قابل توجهی پیدا کرده و گام‌های متعددی در سال‌های اخیر برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها انجام شده‌است، مجلس نیز با تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان، گام‌های بلندی در این زمینه برداشته‌است. و شاهد هستیم که سهم دانش‌بنیان‌ها از تولید ملی، رشد اقتصادی و صادرات غیرنفتی با پیشرفت قابل توجهی همراه شده‌است.

کریمی تصریح کرد: اگرچه حضور دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد با رشد قابل توجهی همراه شده‌است؛ اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله معناداری وجود دارد و هنوز هم بسیاری از صنایع کشور، تجهیزات فرسوده و قدیمی دارند و باید با استفاده از دستاورد‌های دانش و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان به تکنولوژی‌های روز تولید در جهت استفاده بهتر از مواد اولیه و هزینه کمتر برای تولید تجهیز شوند.

فعالیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان، سدی در برابر خام فروشی

وی افزود: بسیاری از حلقه‌های زنجیره تولید در کشور ما دارای خلأ است و دانش‌بنیان‌ها می‌توانند به تکمیل این حلقه‌ها در زنجیره تولید رشته‌های صنعتی موثر باشند. و در دنیا هم با سطوح بالای فناوری، ارزش افزوده بالاتری را حاصل می‌کنند. البته این تحول به حضور و مشارکت در چهارمین انقلاب صنعتی برمی‌گردد.

عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس تصریح کرد: هرچه سهم شرکت‌های فناور در تولید بیشتر باشد می‌توان با حجم و تناژ کمتر از مواد اولیه ارزش ارزی بیشتری از صادرات به دست آورد و در کشور‌های پیشرفته با بررسی وضعیت تولید و صادرات این نتیجه حاصل می‌شود که با مواد اولیه کمتر ارزش افزوده بالاتری را برای تولیدات خود حاصل می‌کنند.

وی درباره نقش هوش مصنوعی در رشد بهتر اقتصادی اظهار کرد: با توجه به سرمایه‌های انسانی گسترده‌ای که در کشور وجود دارد بستر بالقوه برای بهره‌گیری از هوش مصنوعی در اداره امور اقتصادی کشور وجود دارد و کاهش نیروی انسانی، افزایش دقت و راندمان و کارایی فعالیت‌ها وجود دارد و جزء زمینه‌هایی است که در دنیا نو و جدید است و در کشور ما نیز باید از این ظرفیت در جهت رشد اقتصادی بهتر بهره‌برد.

عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در مجلس درباره نقش هوش مصنوعی در رشد بهتر اقتصادی اظهارکرد: با توجه به سرمایه‌های انسانی گسترده‌ای که در کشور وجود دارد بستر بالقوه برای بهره‌گیری از هوش مصنوعی در اداره امور اقتصادی کشور به ویژه رسیدن به اهداف انقلاب صنعتی و افزایش دقت و راندمان و کارایی فعالیت‌ها وجود دارد و جزء زمینه‌هایی است که در دنیا نو و جدید است. و در کشور ما نیز باید از این ظرفیت در جهت رشد اقتصادی بهتر استفاده‌کرد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR