وبلاگ

Industrial-City-l

نگاهی بر فاز صفر شهرک صنعتی تجارت خاورمیانه

  |   اخبار ما

شرکت سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه با بهره­گیری از متخصصین و مشاورین برجسته و با رعایت بالاترین استانداردهای زیست محیطی و فنی مهندسی در تلاش است در جهت نیل به اهداف والای خود در سایه توفیقات الهی و  در سال “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی”، بستری مناسب برای صنعتگران ایرانی ایجاد نماید تا شاهد آبادانی هرچه بیشتر ایران اسلامی باشیم.

این شرکت در چارچوب وظایف اساسنامه ای و با تکیه بر توانمندیهای خود و بهره گیری از ظرفیت های علمی و اجرایی کشور، زمینه شکل گیری و توانمندسازی صنایع کوچک و همچنین ایجاد و توسعه شهرکها و نواحی صنعتی را دنبال خواهد کرد و با توسعه همکاریهای خود با ذینفعان بویژه انجمن ها و تشکلهای صنعتی، شرکتهای خدمات مشاوره مهندسی و مدیریتی، مراکز علمی و دانشگاهی و ارتباط و تعامل با آنها و بهره گیری از امکانات برون سپاری، زمینه برای نیل به این اهداف را فراهم می سازد .

در این راستا تحقیقات گسترده­ای برای چگونگی عملیاتی شدن این مهم در سال ۹۲ آغاز گردید. و در نهایت قطعه زمینی با کاربری صنعتی به مساحت ۵۴ هکتار در منطقه شورآباد شهر ری تهران شناسایی شد.

با بررسی های کارشناسی و در نظر گرفتن مواردی همچون فرآیند تولید، توپوگرافی منطقه، شرایط اقلیمی، ظرفیت قابل تحمل محیط‌زیست، جهت بادهای غالب، جهات توسعه شهری و سایر ملاحظات زیست‌محیطی، واحدهای صنعتی به شرح ذیل زون بندی شد:

غذایی، سلولزی، کانی غیرفلزی، شیمیایی، دارویی، برق و الکترونیک.

و برای ارائه خدمات هرچه بهتر و بالا بردن بهروری واحدهای صنعتی، مراکز خدمات رسانی جانمایی گردید که به شرح ذیل می­باشد:

آتش نشانی، حراست، مسجد، فروشگاه، رستوران، ساختمان مدیریت شهرک، مرکز بهداشت آب­رسانی برق­رسانی گاز­رسانی شهرک، انبار، پمپ بنزین، فضای سبز، بانک، تعمیرگاه، پارکنیگ، تصفیه­خانه فاضلاب، مرکز مخابرات و…

در این طراحی وسعت شهرک صنعتی بدین گونه تقسیم بندی شد:

۱۰%  کل مساحت به فضای سبز،

۱۰% کل مساحت به راه­های ارتباطی،

۱۰% کل مساحت به مراکز خدماتی،

۷۰% مابقی به واحدهای صنعتی اختصاص یافت.

توسعه و رونق شهرک های صنعتی بارقه امیدی را در حوزه اقتصادی – تجاری به ویژه برای افراد فاقد شغل ایجاد خواهد کرد، این شهرک­ها نقش مهمی در ایجاد زیر ساخت های مناسب و تهیه امکانات مورد نیاز برای استقرار واحدهای صنعتی، کار آفرینان و همچنین ارائه خدمات ضروری به متقاضیان سرمایه گذاری دارد. بنابراین رشد و توسعه اقتصادی امروزه بدون توجه به بخش صنعت چندان امکان پذیر نیست و همچنین اشتغال و به طور کلی نیروی انسانی در مسائل اقتصادی جایگاه ویژه ای دارد، در اقتصاد ایران اشتغال از دغدغه های اصلی سیاست گذاران اقتصادی  است.

بدون رشد و توسعه صنعت عوامل و نهاده های لازم برای فعالیت های بخش های اقتصادی فراهم نخواهد شد و همچنین محصولات و خدمات تولیدی بخش ها به آسانی به بازار عرضه نمی شود.

سیاست های اشتغالزایی باید براساس پتانسیل ها و مزیت های نسبی استان ها اتخاذ و اعمال شود و صنایع پایه ای مورد شناسایی در زمینه اشتغال در هر استان کانون توجه سرمایه گذاران باشند.

اولویت سرمایه گذاری باید در فعالیت­های پایه­ای و اصلی باشد تا برای بهبود ترکیب مطلوب صنایع و عدم تمرکز نامطلوب صنایع و توزیع متوازن اشتغال در سطح کشور گام های موثری برداشته شود.

امید است در سایه توجهات باری تعالی و الطاف مقام معظم رهبری و همچنین تلاش های ارزشمند دولت تدبیر و امید بتوان گام­های استوار­تری برای توسعه شهرک­های صنعتی و صنعت استان برداشته و میهن اسلامی و استان را به جایگاه رفیع توسعه در دنیا رساند.